DENIOS s.r.o
Na Jelence 1330
386 01 Strakonice

Tel.: +420 383 313 224-7
Fax: +420 383 323 217
E-Mail: obchod@denios.cz
Internet: www.denios.cz
Regál se sudy a IBC

Přehledné info k nádobám: Odpovědi na často kladené otázky (FAQ)

Zde najdete odpovědi na nejčastější dotazy zákazníků týkající se nádob všeho druhu. Ať už se chcete dozvědět více o nákupu nádob na potraviny, o bezpečnostních požadavcích na nádoby na nebezpečný materiál při přepravě nebo o optimální stohovací výšce, máme pro vás odpovědi.

Kritéria nákupu nádob na potraviny

Při nákupu nádoby si dejte pozor na označení „bezpečné pro potraviny“. To znamená, že materiál může být použit v přímém kontaktu s potravinami bez jakýchkoli zdravotních obav a není ovlivněna chuť ani vůně potravin. V těchto případech se díky svým hygienickým vlastnostem často volí nerezová ocel.

Nerezová ocel sama o sobě nezanechává žádné škodlivé látky a snadno se čistí, čímž je zabráněno kontaminaci bakteriemi a zárodky. Je také odolná vůči korozi a neovlivňuje ji tak například kontakt s ovocnými kyselinami. Existují však také například plastové nádoby vhodné pro potraviny. U všech verzí/materiálů výrobce potvrzuje prohlášením o shodě, že výrobek splňuje všechny zákonné požadavky pro styk s potravinami.

Zde jsou další body, které je třeba vzít v úvahu při nákupu nádob na potraviny, aby byly bezpečné, funkční a splňovaly zákonné požadavky:

  • Volba materiálu nebo konstrukce obalu, který má být použit (test vhodnosti): Základní způsobilost obalového materiálu pro použití s potravinami (prohlášení o shodě) a případně předpisy pro nebezpečné zboží

  • (chemická) Odolnost obalového materiálu a jeho součástí vůči zamýšlenému obsahu

  • Poskytnutí příslušné dokumentace výrobcem (specifikace / datové listy, prohlášení o shodě, případně další certifikační dokumenty)

  • Možnosti plombování zboží (celní požadavky)

  • Skladování a manipulace s obaly u odesílatele a příjemce

  • Požadovaný objem

  • Jednorázové nebo vícenásobné použití

  • Plnění (způsobilost zařízení)

  • Plánovaný způsob přepravy

  • Stav balení / čistota

  • Cena a náklady na manipulaci

i

V našem internetovém obchodě poznáte nádoby vhodné pro potraviny podle označení „vhodné pro potraviny“ (symbol skleněné vidličky). Pomocí filtru „Schválení / certifikát“ v našich kategoriích výrobků můžete zobrazit všechny položky bezpečné pro potraviny.

Jaké požadavky se vztahují k nádobám při přepravě na veřejných komunikacích?

Přeprava nádob

Při přepravě nebezpečných látek po veřejných komunikacích pro nádoby platí přísné požadavky, aby byla zajištěna bezpečnost osob, životního prostředí a přepravovaného zboží.

Obecně platí, že je třeba dodržovat místně platné nebo specifické právní požadavky na přepravu látek a produktů - v jakýchkoliv obalech použitých k tomuto účelu - tedy požadavky té země, ve které dochází k plnění obalů. V České republice platí obecné předpisy pro silniční, železniční, vodní a leteckou přepravu. Za určitých okolností se na potraviny mohou vztahovat také předpisy pro přepravu nebezpečného zboží (ADR).

Nádoba musí disponovat UN-schválením, pokud se používá pro přepravu nebezpečných věcí. UN-schválení zajišťuje, že nádoba splňuje mezinárodní bezpečnostní normy pro přepravu nebezpečných látek, které byly definovány různými regulačními orgány, například Organizací spojených národů. Musí být také zajištěno, že nádoba spadá do obalové skupiny, do které je obsah zařazen. To udává, jak robustní a odolný musí být obal, aby odolal specifickému nebezpečí obsahu.

Například na přepravu lithiových baterií se vztahují různé požadavky na přepravní nádoby v závislosti na tom, zda je baterie neporušená nebo poškozená. Neporušené baterie vyžadují méně přísná bezpečnostní opatření, zatímco vadné baterie vyžadují dodatečná bezpečnostní opatření k minimalizaci možných rizik.

Za těchto podmínek může být zboží přepraveno prvnímu příjemci bez ohledu na zemi určení. Pro další přepravu je pak třeba splnit místní a platné právní požadavky.

V úvahu je třeba vzít i další obecné informace:

  • Schválení musí být přizpůsobeno obsaženému produktu nebo musí být dostatečné. Na to se zaměřuje hlavní pozornost.

  • Příslušný obal musí být vždy neporušený. Samozřejmostí je, že výrazně poškozené obaly se nesmí používat.

  • I při přepravě zboží, které není nebezpečné, je nezbytné provést test vhodnosti pro zamýšlený účel.

Poznámka: Za splnění těchto požadavků je vždy odpovědný distributor.

i

V našem internetovém obchodě poznáte nádoby se schválením pro přepravu podle UN loga. V kategoriích našeho obchodu můžete pomocí filtru „Schválení / certifikát“ vyfiltrovat konkrétně produkty s UN schválením.

Je možné použít nádobu opakovaně?

Většina nádob je v zásadě určena pro vícenásobné použití, a proto se snadno čistí a v případě potřeby sterilizují. Při vícenásobném použití je však třeba vzít v úvahu určité aspekty:

  • Vícenásobné použití vyžaduje profesionální přepracování nebo obnovu a také test kvality a funkčnosti nádob a jejich součástí po každém dokončeném cyklu

  • Při vícenásobném použití se může opotřebovat samotná vnitřní nádoba, doplňkové díly, jako jsou výpustné armatury a šroubovací uzávěry, a také jejich těsnění v závislosti na typu obsahu a způsobu a době používání

  • Nádoba, která má být znovu použita, by měla být v bezvadném technickém stavu

  • Nádobu je třeba před dalším použitím důkladně vyčistit a zkontrolovat, zda není zkorodovaná, znečištěná či poškozená. Musí být zcela zbavena zbytků nebezpečných látek, aby se zabránilo nežádoucím reakcím. Použitý čisticí prostředek nesmí způsobit žádné nebezpečné reakce se zbytkovým obsahem v nádobě. V ideálním případě by měly být nádoby po vyčištění znovu použity pouze s podobnými látkami, aby se vyloučily možné reakce. Použité nádoby na nebezpečné látky se nesmí používat pro potraviny z důvodu rizika kontaminace a přísných předpisů.

Známky snížené odolnosti

Nádoby, které vykazují známky snížené odolnosti, se již nesmí používat!

Pro vícenásobné použití se nejlépe hodí kvalitní nerezová ocel (1.4401) nebo sklo. Ve většině případů nedochází v průběhu let k žádnému znehodnocení materiálu a životnost obalu je teoreticky neomezená. Dbejte například na to, aby se v nádobě nenacházely žádné těsnicí prvky, které by se mohly opotřebovat čisticími prostředky. Nerezové obaly se svary se lépe čistí. Také ocelové a plastové nádoby lze však použít několikanásobně. Zpravidla jsou vhodnější nádoby s víkem a velkými otvory než nádoby se zátkou. Barevné materiály, jako jsou plasty, jsou opět vhodnější než lakované povrchy (např. plech nebo černý plech).

IBC

Speciální vlastnosti IBC kontejnerů

Povolená doba použití IBC kontejneru pro přepravu nebezpečných věcí je až 5 let od data výroby v závislosti na obsahu. V souladu s Oranžovou knihou / IMDG / ADR / RID (kapitoly 6.5.4.4.1 - 6.5.4.4.3) a 49 CFR §180.352 (b) (USA) jsou uživatelé IBC pro přepravu nebezpečných věcí povinni nejpozději po dvou a půl letech provést tzv. periodickou kontrolu každého IBC.

Pravidelnou kontrolu musí provádět a dokumentovat odborníci/inspektoři z výrobního závodu. IBC kontejnery nesmí být naplněny nebo předány k přepravě po uplynutí lhůty pro periodickou kontrolu. V závislosti na zemi musí pověřená osoba absolvovat odpovídající školení a musí být také jmenovitě registrována. Podrobné informace získáte u příslušné instituce.

Více informací o bezpečném zacházení s IBC kontejnery a jejich renovaci najdete v našem průvodci IBC kontejnery.

Poznámka: V zásadě za další použití a aplikaci odpovídá distributor, protože znalost obsahu IBC a způsobů použití je mimo naši sféru vlivu.

Od koho mohu získat certifikační dokumenty, datové listy nebo prohlášení o shodě pro nádoby?

Certifikační dokumenty, technické listy a prohlášení o shodě vždy pocházejí od výrobce nebo je poskytuje dodavatel (velkoobchodník/distributor).

Ikona dokument
Certifikační dokumenty
Ke stažení

Certifikační dokumenty najdete přímo v našem internetovém obchodě: vyhledejte daný výrobek a na produktové stránce si stáhněte dostupné dokumenty. Pokud budete potřebovat pomoc, obraťte se na nás.

Jakou maximální teplotu může mít látka při plnění nádoby?

Nádoby z plastu

Téměř všechny nádoby z HDPE lze bez obav zahřát až na 60 °C, protože plasty začínají měknout až při této teplotě. To platí i pro plastová těsnění, která se nacházejí téměř ve všech typech nádob, včetně ocelových sudů. Překročení maximální teploty obsahu může mít negativní vliv na vlastnosti HDPE a vést k deformacím, jako je propadnutí nebo zvrásnění.

Některé typy nádob lze krátkodobě zahřát až na 70-80 °C, aniž by došlo k poškození materiálu nebo nádoby. Obecně je to však nutné ověřit pro každý jednotlivý případ.

Plastové nádoby by měly být během procesu chlazení dostatečně větrány a odvětrávány. Nádoby s víkem nechte při chladnutí otevřené, aby nedošlo k nedostatečnému nebo nadměrnému natlakování.

Nádoby z oceli a nerezu

Nádoby z ocelového plechu lze obvykle bez problémů zahřát na 100 °C. Některá provedení snesou i mnohem vyšší teploty. V tomto ohledu však nelze učinit žádné obecné prohlášení. Důležitými aspekty jsou zde použitý těsnicí materiál (může působit jako slabé místo -> deformace / změna v důsledku vyšších teplot, což vede k netěsnostem) a případné vnitřní povrchové úpravy, které v závislosti na konstrukci reagují na teploty různě.

Obecné bezpečnostní pokyny pro plnění:

  • Ujistěte se, že nádoba není poškozená nebo znečištěná.

  • Zajistěte stabilitu nádoby tím, že ji při plnění postavíte na pevný, rovný povrch a obsah nalijete do určeného plnicího otvoru při atmosférickém tlaku.

  • Po naplnění teplou nebo horkou náplní se nádoby nesmí uzavírat a stohovat, dokud obsah nevychladne na teplotu okolí, aby nedošlo ke zhroucení nádoby a destabilizaci celého stohu. V opačném případě hrozí nebezpečí imploze.

  • Musí být zajištěno dostatečné větrání, aby se zabránilo deformacím způsobeným případným podtlakem při ochlazování výrobku.

  • V rámci přepravních podmínek je třeba zabránit úniku obsahu, zejména v důsledku vibrací, změn teploty, tlaku nebo změn vlhkosti.

Při jakém tlaku lze plnit nebo vyprazdňovat nádoby?

Při plnění a vyprazdňování nádob může dojít k přetlaku nebo podtlaku, např. v důsledku:

  • Rozkladu obsahu

  • Vázání či rozkladu kyslíku danou látkou

  • Plnění za tepla od cca 40 °C (empirická hodnota)

  • Velkých změn teploty během skladování

  • Kolísání teploty po přepravě

  • Kolísání výšky po přepravě

Je třeba se vyvarovat přetlaku nebo podtlaku, jinak může dojít k deformaci. Odolnost nádob na nebezpečné zboží vůči tlaku je vyznačena v kPa. To však neznamená, že nádoba vydrží tento tlak, aniž by došlo k deformaci. Aby se však vznik takových deformací víceméně vyloučil, doporučuje se použít ventilační systém vhodný pro konkrétní použití.

Poznámka: Existuje mnoho druhů a různých konstrukcí nádob pro různé účely, proto je třeba každý jednotlivý případ podrobně zvážit. Potřebujete pomoc? Obraťte se na naše odborníky a zjistěte více.

Potřebujete pomoci?

Neváhejte a dejte nám o tom vědět! Rádi vám pomůžeme. Jsme tu pro vás!

Poradenství zdarma800 383 313

Do jaké výšky lze nádoby stohovat?

Při stohování nádob hraje důležitou roli mnoho faktorů, například podmínky plnění, skladování a přepravy, typ a konstrukce nádob, jejich hmotnost a obsah. Výrobci obvykle uvádějí, kolik kontejnerů lze stohovat na sebe. Často je také uvedena maximální celková hmotnost, která může působit na na nádobu vespod. Tyto informace lze nalézt v technických listech a návodech k použití.

Stohování sudů

Všeobecné poznámky ke stohování sudů

Stohování je bezpečné za následujících podmínek:

  • Mezi jednotlivými úrovněmi by měla být paleta, která rovnoměrně rozkládá hmotnost a je v dobrém stavu

  • Teplota v místnosti by měla být nižší než 40 °C

  • Místo by mělo být chráněno před přímým slunečním zářením

  • Statické zatížení při stohování: Hmotnost nesmí překročit použité a testované zatížení při stohování (lze vyžádat od výrobce)

  • Dynamické zatížení při stohování: Hmotnost by neměla překročit 65 % použitého a vyzkoušeného statického zatížení při stohování

  • Hladina naplnění sudu by měla být maximální podle platných předpisů

  • Hladina naplnění horních sudů nesmí přesáhnout hladinu naplnění spodních sudů

Z bezpečnostních důvodů by se měly stohovat maximálně čtyři sudy do výšky, a to i s ohledem na přípustné zatížení při stohování. Za požadovanou bezpečnost vždy odpovídá ten, kdo sud plní, odesílatel nebo provozovatel/přepravce. Rovněž je třeba dodržovat požadavky na skladování v souladu s předpisy a vnitřní přepravu.

Stohování IBC

Obecné informace o stohování IBC kontejnerů

Stohování je bezpečné za následujících podmínek:

  • Vždy se ujistěte, že spodní část IBC a celá paleta leží na rovném povrchu bez cizích předmětů.

  • Používejte pouze vysokozdvižné vozíky, které disponují adekvátní nosností a ujistěte se, že vidlice mají správnou délku a mohou se pohybovat pod IBC v celé délce.

  • Při stohování IBC kontejnerů vždy dbejte na to, aby paleta horního IBC byla napevno zasunuta do klece spodního IBC.

  • Na sebe stohujte pouze IBC stejného typu

Takzvané hodnoty stohovacího tlaku nesmí být pro příslušný typ IBC nikdy překročeny. V zásadě by měly být z bezpečnostních důvodů stohovány maximálně čtyři IBC kontejnery na sebe, a to i s ohledem na přípustné stohovací zatížení. Stohování až 4 IBC je povoleno pouze tehdy, je-li zaručena stabilita stohu.

Statické stohování (během skladování)

Stohovatelnost kontejnerů během skladování (statický stav) závisí na následujících faktorech:

  • Hustota obsahu

  • Typ kontejneru a stohovací zatížení povolené v souladu se schválením a možné z hlediska stability.

Dynamické stohování (během přepravy)

Stohování během přepravy (dynamický stav) je povoleno v závislosti na maximálním přípustném zatížení při stohování, pokud je zaručena stabilita stohu.

Poznámka: Vzhledem k asymetrii palet musí být kontejnery stohovány podle vzoru ložné plochy, přičemž horní kontejner musí být správně vložen do spodního. Dodržujte pokyny pro stohování uvedené v technickém listu výrobku a pokyny výrobce pro upevnění nákladu.

Piktogram na kontejneru označuje maximální přípustné zatížení při stohování nebo upozorňuje na to, že kontejner nesmí být stohován. Podle dopravních předpisů musí být piktogram stohovacího zatížení na UN nádobách jasně viditelný. Uvedené hodnoty však nesmí být překročeny ani při použití kontejnerů jiných než s UN schválením.

Jaký je rozdíl mezi nádobami s UV stabilizací a nádobami s UV ochranou?

Rozdíl mezi UV stabilizovanými a UV chráněnými nádobami

V běžném jazyce se tyto termíny často mylně používají zaměnitelně. Ale rozdíl mezi nimi bezpochyby je.

  • Stabilizace UV zářením: Ochrana je přítomna v celém materiálu, což zpomaluje případnou křehkost způsobenou například UV zářením.

  • Chráněno proti UV záření: Ochrana je zajištěna vnější vrstvou nebo povlakem, který blokuje nebo odráží UV záření.

Stabilizace UV zářenímOchrana proti UV záření
Ochrana je přítomna v celém materiálu, což zpomaluje degradaci způsobenou UV zářením.Ochranu zajišťuje vnější vrstva nebo povlak, který blokuje nebo odráží UV záření.
Poskytuje komplexnější, ale méně intenzivní ochranu po celou dobu životnosti materiálu.Poskytuje velmi účinnou ochranu povrchu, která ale může být ovlivněna mechanickým poškozením nebo opotřebením.
Vhodné pro aplikace, kde je materiál dlouhodobě vystaven UV záření a v měnících se podmínkách.Ideální pro aplikace, kde se očekává vysoká úroveň UV záření a kde je obzvláště důležitá integrita povrchu, např. u nádob, které jsou trvale ponechány venku.

Existují nádoby, které jsou vhodné pro potraviny a zároveň disponují Ex-ochranou?

Ano, existují nádoby splňující oba požadavky. EX ochrana vždy závisí na interakci mezi obalem a lokálním EX ochranným zařízením. Například ocelové sudy vyžadují speciální uzemňovací svorky, které pronikají do laku.

V případě kombinovaných obalů, jako jsou ocelové obaly s plastovými vložkami, musí mít vnitřní obal co největší kontakt s nenatřeným a uzemněným ocelovým povrchem na vnitřní straně, aby se zabránilo vzniku statického náboje. EX ochranu je proto třeba při plnění nebo vyprazdňování vždy na místě zkontrolovat. Vhodnost pro potraviny je na tom nezávislá a vztahuje se pouze na jednotlivé součásti obalu.

Potřebujete pomoci?

Neváhejte a dejte nám o tom vědět! Rádi vám pomůžeme. Jsme tu pro vás!

Poradenství zdarma800 383 313

Mohlo by vás také zajímat

Načítám…
i

Technické informace na této stránce byly sestaveny pečlivě a podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí. Nicméně DENIOS nepřebírá žádnou záruku nebo zodpovědnost jakéhokoli druhu za aktuálnost, úplnost a správnost a to ani vůči čtenáři, ani vůči třetím osobám. Použití informací a obsahu pro Vaše vlastní účely je proto na Vaši zodpovědnost. V každém případě dodržujte místně a aktuálně platnou legislativu.