Bezpečnost práce
Při výkonu pracovních činností se může přihodit prakticky cokoliv. Jen v roce 2018 bylo v České republice nahlášeno 46 223 úrazů s pracovní neschopností. Následky si pak nese nejen dotyčný zaměstnanec v podobě újmy na svém zdraví, ale také zaměstnavatel, na jehož bedrech leží náklady spojené s odškodněním za pracovní úraz, případně nemoc z povolání. Cílem BOZP je přijetí vhodných preventivních opatření, zamezujících vzniku ohrožení nebo poškození zdraví, případně ztrátám na lidských životech.
Z naší nabídky
Minimalizujte rizika!
Bezpečně na každém kroku
Zejména pracovníci ve zpracovatelském průmyslu jsou vystaveni poměrně vysokému riziku vzniku úrazů, který často vychází z jejich každodenních pracovních činností a rutinních procesů. Pomocí vhodných ochranných produktů a pomůcek lze úrazům na pracovišti úspěšně předcházet. K přímé ochraně těla slouží osobní ochranné prostředky (OOP), jako jsou dýchací masky, respirátory, ochranné helmy, ochranné brýle, ochranné obleky či ochrana sluchu. V souvislosti s přepravou nebezpečného zboží lze zmínit vhodné vybavení v souladu se zásadami ADR. V naší nabídce naleznete také nespočet praktických produktů pro zvýšení bezpečnosti na pracovištích a v provozních prostorách, jako např. protinárazové zábrany, nájezdové ochrany, protiúnavové rohože, nejiskřivé nářadí, produkty pro bezpečnost vnitropodnikové dopravy, odsávací techniku, laboratorní stoly a digestoře, bezpečnostní sprchy a řadu dalších.
Právní předpisy
Evropské směrnice a globální harmonizace práva mají významný dopad na zákony o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. V České republice se touto problematikou vedle Zákoníku práce a mnoha dalších předpisů zabývá také Zákon č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a související, ve kterém jsou definovány:
- požadavky na pracoviště a pracovní prostředí,
- požadavky na pracoviště a pracovní prostředí na staveništi,
- požadavky na výrobní a pracovní prostředky a zařízení,
- požadavky na organizaci práce a pracovní postupy,
- bezpečnostní značky, značení a signály,
- předcházení ohrožení života a zdraví ,
- odborná způsobilost a zvláštní odborná způsobilost.
Specializovaný personál v provozu
Při práci s nebezpečnými látkami je povinné používat vhodné osobní ochranné prostředky jako jsou např. ochranné obleky, pomůcky k ochraně dýchacích cest či ochranné rukavice. Téma bezpečnosti a ochrany zdraví při práci přináší do běžného pracovního dne celou řadu výzev a úkolů. Funkci odborníků na nebezpečné látky, ochranu životního prostředí, BOZP a PO zpravidla vykonává speciálně vyškolený personál, často pocházející z řad zaměstnanců, kteří získávají nezbytnou kvalifikaci prostřednictvím odborných školení, kurzů a seminářů zaměřených na výše uvedené oblasti, aby mohli vykonávat odborné funkce ve společnosti, jako jsou např.:
- ekologové,
- specialisté bezpečnosti práce,
- specialisté požární ochrany,
- specialisté ochrany životního prostředí.
I přes působnost kvalifikovaného personálu ve firemní infrastruktuře je nutné mít neustále na paměti, že za bezpečnost a ochranu zdraví při práci zodpovídá výhradně zaměstnavatel.